تفاوت باتری نیکل کادمیوم با لیتیوم یون چیست ؟

تفاوت باتری نیکل کادمیوم با لیتیوم یون چیست ؟

تفاوت باتری نیکل کادمیوم با لیتیوم یون چیست ؟

با توجه به پیشرفت مستمر علم الکترونیک و همچنین پیچیده تر شدن پروژه های صنعتی، استفاده از ابزارهای بدون سیم مانند انواع دریل شارژی و … به عنوان اولویت اول افراد حرفه ای و حتی آماتور در صنعت محسوب می شود.

در گذشته و برای سالیان متمادی باتری های نیکل کادمیوم ( نیکاد ) سلطه ای بلامنازع در تامین انرژی داشتند اما اخیرا به لطف پیشرفت غیر قابل توقف علم در زمینه شیمی و الکترونیک باتری های لیتیوم یون ظهور کرده و عملکرد بسیار عالی تری نسبت به باتری های نیکل کادمیوم از خود نشان داده اند .

باتری های لیتیوم یون نسبت به باتری های نیکاد اندازه ایی به نسبت کوچکتر دارند ، کمتر نیاز به تعمیر دارند و برای محیط زیست ایمن تر هستند. گرچه این دو تشابهاتی دارند اما از نظر ترکیبات شیمیایی ، تاثیر محیط زیستی ، کاربری ها و هزینه متفاوت هستند.

کدام باتری برای ابزار بدون سیم شما مناسب تر است ؟

پاسخ این سوال به نوع کاربری و کیف پول شما بستگی دارد. معمولا باتری های لیتیومی کوچکتر و سبکتر از باتری های نیکل کادمیوم هستند. همچنین لیتیوم یون ها دو تا سه برابر گرانتر از نیکل کادمیوم هستند. از طرفی باتری های لیتیومی تقریبا تخلیه شارژ ندارند و این امر باعث شده که انرژی لیتیوم یون ها ماه ها ذخیره شود بدون اینکه شارژ خود را از دست بدهند.

هیچکدام از این دو باتری توان بیشتری نسبت به یکدیگر ندارند. یک باتری 12 ولت لیتیوم یون در مقایسه با یک باتری 12 ولت  نیکل کادمیوم ، همان میزان پتانسیل را برای تولید دارد. اما اینکه چه مدت این توان ارائه میشود، موضوعی دیگر است.

بهترین مقیاس برای اندازه گیری مدت زمان عملکرد ، تعداد سوراخ های دریل کاری شده یا تعداد قطعات بریده شده توسط ابزار شارژی با یکبار شارژ باتری است که البته در این آزمایش باتری لیتیوم یون پیروز میدان است.

این مطلب بیشتر با کارایی ابزارالات ارتباط دارد تا خود باتری. موتورهای بدون جاروبک در بیشتر ابزارهای دارای منبع تغذیه لیتیوم یون ، از توان باتری بهتر استفاده میکنند و این حقیقت منجر به سوء برداشت میشود که باتری توان بیشتری دارد.

باتری های نیکل کادمیوم از نظر ظرفیت از 1/3 تا 3 آمپر متغییر هستند و در مقابل لیتیوم یون ها در بازه 1/1 تا 3 آمپر قرار دارند. عملکرد باتری به عوامل متعدد همچون ولتاژ ، ظرفیت و راندمان ابزار بستگی دارد.

باتری های نیکل کادمیوم ( نیکاد )

نقطه ضعف باتری های نیکاد ” اثر حافظه ” است. باتری نقطه ای را که در چرخه شارژ ، شارژ مجدد آغاز شده را به یاد می آورد و در استفاده های بعدی ، ولتاژ در آن نقطه افت میکند مثل اینکه تخلیه شارژ صورت گرفته باشد. به همین دلیل است که بهتره باتری نیکل کادمیوم را قبل از شارژ مجدد، تا انتها تخلیه کنید. با این نوع استفاده صحیح قبل از اینکه ظرفیت از بین برود باتری های نیکاد میتوانند بیش از 1000 چرخه دوام بیاورند.

باتری های لیتیوم یون

باتری های لیتیومی به نگهداری کمتری نیاز دارند. این باتری ها در مقابل اثر حافظه مقاومت میکنند و دامنه وسیعتری از دماها را تحمل میکنند.

نقطه ضعف آنها ظریف بودنشان است و همچنین به مدار محافظ برای کار کردن با ایمنی نیاز دارند. این باتری ها در مدت زمان کمتری شارژ میشوند. هر دو مدل باتری تقریبا به تعداد یکسانی چرخه کار دارند. گرچه باتری های لیتیومی ممکن است ولتاژ بیشتری تامین کنند ، اما این کار را با هزینه بسیار بیشتری نسبت به باتری نیکاد انجام میدهند.

از آنجایی که عملکرد مطلق این دو باتری تقریبا یکسان میباشد ، انتخاب میان باتری نیکاد و لیتیومی به اختلاف های ستده بستگی دارد از جمله : وزن ( سبک تر یا سنگین تر ) ، پر مصرف تر بودن ، قیمت و دوام بیشتر.

امیدوارم این مطلب مورد پسند شما قرار گرفته باشد. شما میتوانید سوالات و تجربیات خودتان را در این زمینه در قسمت نظرات فروشگاه اینترنتی فریبد ابزار در میان بگذارید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.