نظافت کارگاه نجاری را جدی بگیرید !!!

نظافت کارگاه نجاری را جدی بگیرید !!!

نظافت کارگاه نجاری را جدی بگیرید !!!

منظور از صنایع چوب به طور کلی مجموعه فعالیت هایی است که از لحظۀ آغازین بهره برداری چوب از جنگل ها تا لحظۀ نهایی تحویل یک محصول چوبی، اعم از مبلمان و اثاثیه، درب ها و غیره به مشتری صورت می گیرد. این مجموعه از فعالیت ها بدون تردید در مکان های مختلف، با همکاری افراد مختلف و با ابزار و آلات و تأسیسات و امکانات مختلفی انجام می شود تا در نهایت یک محصول چوبی، که کاربردهای بسیار گسترده و فراوانی در زندگی روزمرۀ ما دارد، تهیه شود. اما مسئلۀ مهمی که ارتباط مستقیم با موضوع مقالۀ حاضر دارد، اهمیت نظافت مستمر در کارگاه های صنایع چوب است. بدون تردید همۀ ما از این امر آگاه هستیم که مهم ترین آلودگی هایی که می تواند در بخش های مختلف صنعت چوب ایجاد شود، براده ها و ریزگردهای چوبی یا همان به اصطلاح خاک اره است که علی رغم بو و ظاهر مطبوعی که دارد و در بسیاری از مصارف هنری از آن استفاده می شود، قرارگیری مستمر در معرض این نوع ریزگردها می تواند آسیب های جدی به سیستم تنفسی فرد وارد آورد.

نظافت در کارگاه نجاری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . کارگاه های نجاری ، فرق زیادی با نفت کش ها یا بشکه های باروت ندارند .

پوشال ها ، خاک اره ها و … بسیار خطرناک به حساب می آیند .

زمانی که دستگاه های مثل CNC ، اره ها ، دریل ها و … در این کارگاه شروع به میکنند ، خطر شروع میشود .

به خاطر سرعت چرخش بالای این دستگاه ها و گرمایی که تولید میکنند ، احتمال جرقه با خاک اره بسیار وجود دارد .

این مورد مخصوصاً در دستگاه های CNC بسیار دیده میشود .

اگر به دلیل سرعت بالا و گرمایی که تولید میشود ، کوچک ترین احتراقی صورت گیرد ، شاید ضرر های جبران ناپذیری به کارگاه وارد شود .

یکی از راه های جلوگیری از این مشکلات نظافت است .

حتماً در نظر داشته باشید هر چه خاک اره ها کمتر باشد ، امکان احتراق کمتر است .

حتی اگر احتراقی هم صورت گیرد ، به راحتی در نطفه خفه میشود .

.

.

نکات ایمنی :

تراشه ، خرده چوب ، خاک اره و مواد دیگر ضایعاتی را بعد از پایان روز کاری حتما از محل کارگاه خارج کنید .

حلال ها ، رنگها و کلیه مواد قابل اشتعال که در نجاری استفاده می شوند را در مکان های خاص دور از حرارت ، جرقه و تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کنید .

محل نصب کپسول های اطفاء حریق باید به نحوی انتخاب گردد که هنگام حادثه قابل دسترس و در معرض دید باشند و در تمام نقاط کارگاه وجود داشته باشند .

کلیه سیم‌ها و کابل‌های برق اضافی از محیط کارگاه بایستی جمع آوری گردد و لازم است سیم‌ها و کابل‌های مورد استفاده از داخل کانال‌ها و یا لوله‌های مخصوص و مناسب عبور داده شود .

از انبار نمودن و چیدن قطعات چوب و الوار و دیگر مواد قابل اشتعال در مجاورت خوداری کنید .

استعمال دخانیات و ایجاد آتش روباز در کلیه قسمت‌های کارگاه‌ها اعم از نجاری، نقاشی، انبارها و غیره ممنوع است .

در کارگاه‌ها بایستی از وسایل گرمایشی مناسب و ایمن برای گرم نمودن فضای کارگاه استفاده شود ، لوله دودکش بخاری‌ها بایستی به نحو صحیح و اصولی و ایمن نصب و از مجاورت آن‌ها با مواد قابل اشتعال پرهیز گردد .

در کارگاه های CNC از روشن گذاشتن دستگاه و ترک کارگاه جدا خوداری کنید .

توصیه می شود در پایان روز کاری ، برق کارگاه توسط کلید مینیاتوری کنتور برق ققطع شود .

امیدوارم این مطلب مورد پسند شما قرار گرفته باشد. شما میتوانید سوالات و تجربیات خودتان را در این زمینه در قسمت نظرات با فروشگاه اینترنتی فریبد ابزار در میان بگذارید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.